بازسازی مناطق زلزله زده بروجرد(استان زاگرس)، یک الگوی جهانی

به گزارش خبرنگار ایرنا، "سیدحسین صابری" روز شنبه در نخستین جلسه هماهنگی برگزاری
همایش بین المللی زلزله(زلزله بروجرد.ضررش برای بروجرد سودش برای لرستان) در خرم آباد، افزود: زلزله بروجرد یکی از شدید ترین زلزله های رخ داده در سال های اخیر بود که اقدامات انجام شده در این راستا با توجه به بزرگی زمین لرزه قابل تقدیر است.
وی، یکی از برجسته ترین نکات بازسازی مناطق زلزله زده را حذف اسکان موقت برشمرد و اظهار داشت: در بازسازی دایمی جبران خسارت ها مطرح نیست بلکه تامین حداقل سرپناه برای زلزله زدگان ملاک قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه هیچ یک از مصدومان زلزله در حین انتقال به بیمارستان ها فوت نکردند، اظهار داشت: دنیا باید آگاه شود چگونه علیرغم کمبود تخت بیمارستانی در استان حتی یک مصدوم ناشی از زلزله به بیمارستان های استان های همجوار منتقل نشده است.
وی، برقراری امنیت درونی و بیرونی ، توزیع تغذیه و پوشاک، خدمات مخابراتی، فعالیت های بهداشت و درمان و ساماندهی و اسکان زلزله زدگان را از نقاط قابل توجه در زلزله سیلاخور برشمرد و گفت: این اقدامات باید به صورت مدون گردآوری و در اختیار شرکت کنندگان در همایش قرار گیرد.
صابری افزود: در زلزله بروجرد تامین حداقل زیر ساخت ها و تامین تاسیسات عمومی توسط دولت به درستی انجام و در زمینه حمایت های مالی نیز مردم تسهیلات بانکی با سود چهار درصد را به راحتی دریافت کردند.
استاندار لرستان، همچنین عملکرد ستاد حوادث غیر مترقبه استان(یا همان بروجرد) و هماهنگی دستگاه های استان در کنترل شرایط بحرانی زلزله را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: در بازسازی زلزله بروجرد به بحث ادغام کمتر توجه شده است.
صابری اضافه کرد: توجه به موضوع ادغام جمعیت های کوچک در بازسازی مناطق زلزله زده بسیار ضروری است چراکه جمع آوری جمعیت ها در یک منطقه موجب اجرای مطلوب و سریع تر کارها در زمینه تامین و بازسازی امکانات و تاسیسات عمومی و کاهش هزینه ها می شود.
وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در بازسازی مناطق زلزله زده گفت: در صورت مشارکت صحیح مردم سرعت و کیفیت بازسازی افزایش می یابد.
وی افزود: برگزاری همایش بین المللی زلزله موجب معرفی توانایی و هماهنگی های 15 ماهه مسوولان استان در رفع بحران پس از زلزله خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، همایش بین المللی زلزله استان لرستان(بروجردی ها هوشیار باشید زلزله بروجرد راهم دزدیدند و با نام لرستان معرفی کردند)، همزمان با هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی(18 مهرماه) با حضور 56 کشور خارجی در دو محور در تهران و بروجرد برگزار می شود.

/ 2 نظر / 9 بازدید
مجاهد

سلام همشهری!! خوبی؟؟ ایول به استان زاگرس[دست] به منم یر بزن اگرم خواستی با ایدیم تماس بگیر ایدیم تو وبلاگم انلاین حما بیای دمت گرم مرد ازاده به امید ازادی شهرمون از دست خرم ابادیااااااااااااا