همایش بین المللی زلزله بروجرد، مهرماه امسال برگزار می شود

مدیرکل ستاد حوادث غیرمترقبه استان لرستان گفت: همایش بین المللی زلزله استان لرستان(در اصل زلزله بروجرد. بدبختی و زجر کشی های این زلزله برای مردم بروجرد بوده حالا مسئولان تنگ نظر لرستان قصد دارند همایش را بنام زلزله لرستان تمام کنند حتماً برای طراحی پوستر این همایش از عکس قلعه خرماباد استفتده میکنند) مهرماه امسال و همزمان با هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی در دو مرحله در شهرهای تهران و بروجرد برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، "رضا آریایی" روز شنبه در جلسه هماهنگی برگزاری همایش بین المللی زلزله لرستان(زلزله بروجرد نه لرستان ای مسئولین تنگ نظر)، هدف از برگزاری این همایش را انتقال تجارب ناشی از وقوع زلزله بروجرد به دیگر کشور ها عنوان کرد و افزود: مجامع بین المللی از ایران درخواست کرده اند اقدامات انجام شده در این راستا در اختیار سایر کشورها قرار گیرد.
وی با اشاره به شرکت کارشناسان و متخصصان 56 کشور خارجی دراین همایش، اظهار داشت: با توجه به فراهم نبودن زیر ساخت های مناسب از جمله مکان اقامتی مناسب و کافی در لرستان و به منظور برگزاری هرچه بهتر، همایش یاد شده در تهران برگزار خواهد شد.
آریایی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای برگزاری این همایش در سفر دوم هیات دولت به استان مصوب شد، گفت: با هدف آشنایی بیشتر میهمانان با فعالیت های انجام شده بازدید از مناطق زلزله زده و بازسازی شده بروجرد نیز به عنوان یکی از برنامه های برگزاری همایش در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به زلزله 11 فروردین 1385 دشت سیلاخور شهرستان بروجرد، گفت: پنج هزار و 550 میلیارد ریال برای خسارت زلزله بروجرد برآورد شد که با همت دولت 90 درصد این مبلغ در مدت کمتر از دوسال ابلاغ شد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان لرستان نیز دراین نشست گفت: در سال 79 کمتر از پنج درصد ساختمان های استان دارای شناژ (پایه های بتونی و فلزی استاندارد)بودند در صورتیکه با وقوع زلزله بروجرد بحث شناژ ساختمان به یکی از مهمترین بحث های ساخت و ساز تبدیل شد.
"حسین اسدی پور" گفت: اهمیت به کیفیت و کمیت کارگاههای آموزشی، ایجاد حساسیت و سیاستگذاری نوین مسوولان، ایجاد نشاط در مدارس و پیشرفت تکنولوژی ساخت و ساز در استان از جمله فعالیت هایی بود که پس از زلزله مورد توجه قرار گرفت.
وی تصریح کرد: همچنین پس از وقوع زلزله و تخریب مدارس(مدارس شهر بروجرد و روستاهای اطراف)، یک هزار میلیارد ریال به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای تخریب و بازسازی مدارس استان هزینه شده است.
روز جمعه 11 فروردین سال 1385، زمین لرزه ای به بزرگی شش و دو دهم ریشتر در منطقه سیلاخور بروجرد رخ داد که وقوع این حادثه طبیعی منجر به کشته و مجروح شدن جمعی از مردم منطقه شد.
زمین لرزه بروجرد، منجر به مرگ 63 نفر و زخمی شدن یک هزار و 428 نفر و تخریب بیش از 40 هزار خانه روستایی و شهری در این منطقه شد.

/ 0 نظر / 6 بازدید