از شهر خبرنگار تا قهر خبرنگار!

گزارشی از همایش روز خبرنگار و یادمان شهید محمود صارمی در بروجرد

سید حمیدرضا شریعتمداری

اشاره:

شنیده بودم که شهرستان‌ها در خیلی چیزها عقب‌ترند اما دیگر فکرش را نمی‌کردم تقویم را هم جا به جا کنند! مثلا امروز را فردا جا بزنند و به جای چهارشنبه،‌دوشنبه بعد را جشن بگیرند! روز خبرنگار را می‌گویم، هفدهم مرداد ماه که به خاطر شهادت محمود صارمی این نام را به خود گرفت. محمود صارمی کسی بود که در جریان تهیه و تولید اخبار کشور افغانستان به دست گروه تروریستی طالبان در سال 77 در تاریخ مذکور به فیض شهادت نایل آ‌مد و همه ساله به همین مناسبت در زادگاهش مراسم یادمانی برای او و تکریم از جایگاه خبرنگار برگزار می‌شود. از آنجایی که عادت ندارم از کنار اتفاقات فرهنگی، سرسری عبور کنم و خود سال‌ها رسالت تهیه خبر را به دوش کشید‌ه‌ام خالی از لطف ندانستم تا درباره همایش روز خبرنگار که با چند روز تاخیر در بروجرد برگزار شد چند سطری برای ثبت‌ احوال و اخبار قلم بزنم؛

نه دیر رسیده بودم نه زود، بوی آب و جاروی کارگران گورستان و عطر و گلابی که از روی قبور شهدا به مشام می‌رسید همه روحم را عطرآگین کرد. با عرض ارادتی به محضر شهدا و علمای به خاک خفته در قبرستان بهشت شهدا بر مزار شهید صارمی رفتم و برایش فاتحه‌ای خواندم ... اندکی بعد گروه موزیک نیروی زمینی ارتش پادگان مهندسی بروجرد، آمده و آماده شدند و به محض ورود برخی از مسئولین کشوری و استانی و نیز خانواده این شهید عزیز، چند سرود انقلابی اجرا کردند. سپس همه حاضرین با ذکر فاتحه‌ای و هدیه شاخه گلی بر مزار شهید اهل قلم- محمود صارمی- بدون معطلی با وسایل نقلیه‌ای که از قبل تدارک دیده شده بود به سمت تالار دکتر زرین‌کوب - محل بر پایی همایش- حرکت کردند. در مسیر تالار، کم‌توجه به صدای بوق و هیاهوی ماشین‌ها و تحرک عابران شتابان پیاده‌روها، مدام در این فکر بودم که چرا باید این چنین همایشی با چهار روز تاخیر برگزار شود؟ پیشاپیش همگان با ماشین که در بست گرفته بودم به محل برگزاری همایش نزدیکتر می‌شدم و لحظه به لحظه به شمار جمعیت راهی همایش اضافه‌تر می‌شد. در اواسط بلوار مهرداد اوستا از ماشین دربستی پیاده شدم.

در محوطه مجتمع فرهنگی‌، هنری دکتر زرین‌کوب، برخی از اصحاب‌رسانه و مسئولان محلی جمع شده و منتظر ورود الباقی میهمانان بودند. از نصب بنر و پلاکارد و خیر مقدم‌های تکراری خبر زیادی نبود، خوشبختانه در این‌باره هزینه بیجا نشده بود. در این حین اعضای کتابخانه شماره 2 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بروجرد با اتوبوسی وارد محوطه شدند که قرار بود ایستگاه نقاشی روز خبرنگار را در آنجا راه بیندازند. آفتاب پیش از ظهر تابستانی گرم و گرم‌تر می‌شد و کودکان زیر باران داغ مرداد ماه می‌خواستند نقاشی‌شان را بکشند، یکی آبی یکی قرمز، یکی سبز ...

ساعت 45/10 دقیقه تقریبا همه نشسته بودند. ردیف اول مسئولین رده اولی، ردیف دوم، آدم‌های رده دومی و ردیف سوم خبرنگاران ... البته نه، خبرنگاران اینجا هم سرپا بودند. برخی از معاونین خبرگزاری ایرنا و جمهوری اسلامی ایران،‌مدیر شبکه تلویزیونی IFILM معاونین استانداری لرستان، امام جمعه و فرماندار و چندین دیگر از مدیران ارشد و ارشاد لرستان و بروجرد. شانسی شانسی خودم را بین ردیف دومی‌ها جا زدم تا از فاصله نزدیک خیلی‌ چیزها را ببینم. دکور وزین و نسبتا چشم‌نوازی طراحی شده بود، با ابزاری ساده و دم دستی. بعد از قرائت قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروه ارکستر پادگان مهندسی، همایش یادمان روز خبرنگار رسما گشایش یافت. در ابتدا مرتضی بوربور (مسئول ستاد برگزاری روز خبرنگار و مدیرمسئول هفته‌نامه فرهنگ بروجرد) برای ایراد خیرمقدم و گزارش کار به جایگاه رفته و ضمن بیان سخنانی از حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری پیرامون جایگاه خبرنگار، از ادارات و ارگان‌های مختلف شهرستان سپاس و گله کرد. وی گفت: تاخیر این همایش حاصل تصمیم دسته جمعی اعضای ستاد بوده است. پس از اندکی تعارف و تقدیر نمادین،‌نوبت به سخنرانی امام جمعه بروجرد رسید. حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ حسن ترابی ضمن ادای احترام به مقام شهید والا قدر- محمود صارمی- 17 مرداد را روز تکریم و تجلیل از خبرنگار دانست و افزود: شهید صارمی در راه اجرای رسالت خود و افشای جنایات گروهک ترویستی طالبان تا پای جان ایستادگی نمود و با شهادتش باعث نامگذاری روز خبرنگار گردید. وی وظیفه خبرنگاران را تجلیل عملی از صارمی دانست و افزود: رسالت خبرنگاران، نقد منصفانه با انگیزه اصلاح است و نه تخریب. ترابی نقد را لازمه پیشرفت تلقی کرد و مدیران را به نقد پذیری در زمینه رفع کاستی‌هایشان فرا خواند.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه بروجرد در ادامه با بیان شماری از مشکلات خبرنگاران اعم از عدم امنیت شغلی، برخوردهای قهرآمیز با آنان و معضلات معیشتی،
خاطر نشان کرد: خبرنگاری یک حرفه کاملا تخصصی است و ورود افراد غیر متخصص می‌تواند یک نشریه یا خبرگزاری را زمین بزند که متاسفانه در استان‌ها و شهرستان‌های محروم، این قضیه مشهود است.

انصافا وقتی او سخن می‌گفت، به عمق آگاهی‌هایش نسبت به مسائل پیرامون پی برده و دریافتم ارادت دیرینه مردم بروجرد به وی بی‌دلیل نیست. حجت‌الاسلام والمسلمین ترابی، کاستی‌های امر خبرنگاری در بروجرد را محصول ضعف گزینشی و آموزشی عنوان داشته و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر نبودن تسهیلات آموزشی خبرنگاران در استان‌ها و شهرستان‌ها به شدت انتقاد کرد. وی در بخشی از سخنان خود گفت: حدود هشت سال پیش، رئیس دانشگاه خبر قول مساعد راه‌اندازی دانشکده خبر شهید صارمی در بروجرد را به مردم داد که متاسفانه امروز در حالت تعلیق و فراموشی است. حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ حسن ترابی در پایان تصریح کرد: باید به دغدغه‌های خبرنگار توجه شود تا او بتواند به دغدغه‌های مردم توجه کند.

بعد از سخنرانی امام جمعه بروجرد نوبت به رونمایی از تندیس شهید محمود صارمی رسید. صفی طولانی از مسئولین استانی و کشوری روی سن رفته و سپس توسط پدر شهید صارمی از تندیس او رونمایی گردید. این تندیس با حمایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و هزینه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد توسط یکی از هنرمندان لرستانی ساخته و پرداخته شده بود.

امیر خراسانی،‌معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران سخنران بعدی همایش بود که با ذکر حکایتی از اخلاقیات شیخ ابوسعید ابوالخیر عنوان کرد: گفتنی‌ها را امام جمعه بروجرد به زیبایی و شیوایی تمام بیان داشته است و من حرفی برای گرفتن ندارم. وی درباره دموکراسی حاکم بر فضای خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و تغییر روند و رویه آن با تغییر دولت‌ها صحبت کرد و عنوان داشت: این خبرگزاری با سابقه‌ای نزدیک به هشتاد سال هنوز مشکلات و سختی‌های خاص خود را دارد. خراسانی در ادامه به فعال بودن دولت نهم و دهم اشاره کرد و افزود: متاسفانه یکی از خبرنگاران عنوان کرده است آقای احمدی‌نژاد پر تحرک بود اما پر کار نبود. من در پاسخ باید بگویم چون ما خبرنگاران کم کار بوده‌ایم نتوانسته‌ایم فعالیت‌های این دو دولت را به درستی به جامعه منعکس نماییم.

سپس معاونت برنامه‌ریزی استانداری لرستان پشت تریبون رفت و در باب پیام آزادیخواهی شهید صارمی به جهانیان سخنی به میان آورد. چگینی به پیشرفت چشمگیر پروژه‌های عمرانی در استان اشاره کرد که این امر موجب تشدید حواشی همایش گردید. در پایان هم از طرف رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران لوح تقدیر و جوایزی به خانواده شهید محمود صارمی اعطا و از برخی فعالان عرصه خبر در بروجرد تقدیر به عمل آمد.

در حاشیه

در همایش روز خبرنگار استاندار لرستان و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان حضور نداشتند که این امر باعث گلایه شرکت‌کنندگان در مراسم شده بود.

گویا همه چیز دست به دست هم داده بود تا همایش روزی برگزار شود که انعکاس خبری آن پشت دیوار اخبار کلانی مثل بررسی صلاحیت وزرا در مجلس شورای اسلامی پنهان شده و نمایندگان بروجرد در مجلس هم از حضور در همایش محروم بمانند.

از آنجا که مردم بروجرد سال‌هاست از مظلومیت و محرومیت در چنبره مدیریت و برنامه‌ریزی بخشی نگرانه و ناعادلانه برخی مدیران ارشد لرستان رنج می‌برند و به واسطه پیشینه تاریخی، فرهنگی و مذهبی غنی خود و برخورداری از مفاخری چون مرحوم حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی، آیت‌الله سلطانی طباطبایی، آیت‌الله نجفی بروجردی، آیت‌الله خزعلی، علامه بحرالعلوم، علامه کشفی، علامه صاحب مواهب، علامه شهیدی، شهید محمود بروجردی، شهید محمود صارمی، مرثیه‌سرای نامی صامت بروجردی، دکتر عبدالحسین زرین‌کوب، استاد مهرداد اوستا، استان آیتی و استاد لوریس چکناواریان، دلشان می‌خواهد حقوق طبیعی و حداقلی خود را از مسئولین مطالبه نمایند،‌همواره منتظر فرصتی برای بیان کاستی‌ها و طرح موانع توسعه دیارشان می‌باشند. در جریان سخنرانی امیر خراسانی، معاون خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در همایش مورد بحث این فرصت دست داد تا یکی از نویسندگان مورخ و چهره‌های انقلابی بروجرد، تاسیس دانشکده خبر و سایر پروژه‌های معلق بروجرد را مطالبه نماید که اوج این حرف و حدیث‌ها توسط سایر حضار بروجردی در زمان سخنرانی معاون برنامه‌ریزی استانداری واقع شد.

به فراخور سخنرانی غیر مربوط آقای چگینی (معاون استانداری لرستان) در مورد پیشرفت پروژه‌های عمرانی لرستان که منافع شهرستان بروجرد در آن لحاظ نشده بود، همزمان و به صورت خودجوش تعدادی از جوانان نخبه، خبرنگاران و خانواده‌های معظم شهدا از جای برخاسته و وی را مورد استنطاق قرار دادند و این واکنش لفظی تا پایان مراسم و حتی بعد از آن و به هنگام خروج حضار از تالار امتداد یافت.

همچنین گروهی از خبرنگاران دفاتر خبرگزاری در بروجرد و هفته‌نامه‌ها وسایر مطبوعه‌های محلی پس از اهدای جوایز به تنها اندکی از فعالان رسانه - که مبنای برای برتری‌شان هم وجود نداشت- به نشانه اعتراض سالن را ترک گفته و با ادبیاتی قهرآمیز از مسئولان برپایی همایش خداحافظی کردند.

نکته مهم دیگر اینکه متولی اصلی برپایی این همایش مجهول ماند و بالاخره باید اعتراف کرد از کیفیت و شکوه همایش روز خبرنگار در بروجرد،‌سال به سال کاسته‌ می‌شود و باید بهوش بود تا در زادگاه و خاستگاه شهید محمود صارمی و شهری که مقام معظم رهبری از آن به عنوان شهر استعدادهای درخشان یاد می‌فرمایند، باید شان و اسم و رسم آن بزرگان محفوظ بماند.

منبع:سایت روزنامه رسالت


/ 2 نظر / 20 بازدید
حاج ناصر

به نام خدا رییس الشتری اداره استاندارد شهرستان ازنا روز ششم شهریور نود و دو به عنوان رییس اداره استاندارد بروجرد منصوب شد چشم بروجردی ها روشن. که ادعای استان شدن دارند قطع رجال بود////////؟؟؟؟؟////////.

قاسم از ملایر

به همین خیال باشید که یه دره دهاتی مثل بروجرد استان بشه شما فعلا تلاش کنید تا بروجردو بکنید شهر بعدش این لقمه خیلی به دهنتون بزرگه تو گلوتون گیر میکنه